Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení ptáků při hnizdění

Jaro už  sice  za pomalu končí, ale  ještě pořád ptáci hnízdí a tak se dá nafotit spousta krásných fotografií třeba při hnízdění ptáků. Nemusíte chodit daleko, věřím že i ve městě najdete nějaké to hnízdo kosa, drozda, strakapouda, špačka, sýkorky nebo vrabce  …. Stačí když si třeba někde ve městě na chvilku sednete někde v parku na lavičce, a budete sledovat  ptáky kolem.Věřím že už za chvilku si všimnete že někteří absolvují pořád stejnou cestu a to v zhruba pravidelných intervalech . Jedním směrem s potravou v zobáku a druhým směrem bez ní. Potom jenom stačí vypozorovat kam s potravou ptáci lítávají.

Špaček obecný (Sturnus vulgaris) Špaček obecný (Sturnus vulgaris) Kos černý (Turdus merula) Kos černý (Turdus merula) Kos černý (Turdus merula) Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla) Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla) Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla)

Spousta hnízd se sama prozradí tím že po příletu rodičů mláďata  hlasitě žadoní jeden přes druhého o potravu. Jindy už z dálky jde vidět  pod hnízdem nebo dutinou v stromu  spousta ptačího trusu který ukáže na  přítomnost mladých ptáků. Ale může to být i budka před barákem v parku či na zahradě kde se dá fotit jak dospělci krmí své potomky.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica) Vlaštovka obecná (Hirundo rustica) Čáp černý (Ciconia nigra) Čáp černý (Ciconia nigra) Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) Volavka popelavá (Ardea cinerea) Volavka popelavá (Ardea cinerea)  Volavka popelavá (Ardea cinerea) Volavka popelavá (Ardea cinerea)

Když už budete mít štěstí a nějaké  takové hnízdo najdete, nikdy nezasahujte do jeho stavby a ani nenarušujte okolí tím že budete lámat větve, sekat rákosí,…. Mohlo by se stát že kvůli vašemu zápalu o ,,pěknou,, fotografii opustí rodiče hnízdo a vaše focení bude stát mladé ptáky život proto že v něm zahynou hlady! Myslím si že za to žádná fotka nestojí. Dále mějte také na paměti, že  se máte kolem hnízda pohybovat opravdu tiše nepozorovaně a  co nejmíň! Musíte si uvědomit že by váš pach mohl  prozradit jiným zvířatům jako kuny,veverky,lasičky,kočky… přítomnost hnízda a tím by se ptáci mohli stát snadnou kořistí .

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) Čejka chocholatá (Vanellus vanellus)

Budete li se držet těchto pravidel,můžete začít s přípravou na focení. Jako prvním základním pravidlem je, že se k hnízdu nepřibližujete hned najednou, to znamená že pokud fotíte z krytu postavte kryt trošku dál od hnízda tak aby si ptáci na něj zvykli. Postupně pomaličku kryt posunujte ( nejlépe kryt bez dna aby jste z něho nemuseli vylézat ) tak že se třeba za celý den k hnízdu přiblížíte až na potřebnou vzdálenost. Někdy je to na celý den ,to je ještě v pohodě jindy dokonce i na delší dobu .

Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus) Racek chechtavý (Larus ridibundus)

Pokud je to hnízdo kam se každoročně ptáci vracejí můžete si postavit stálý pevný kryt blízko u hnízda. Důležité je aby jste měli vchod do krytu z opačné strany než je hnízdo a aby jste v době kdy budete  chodit k hnízdu fotit měli pokud možno slunce za zády nebo alespoň skoro za zády. Myslete také na pozadí které vám na fotografiích bude vycházet.

Potápka roháč (Podiceps cristatus) Potápka roháč (Podiceps cristatus) Potápka roháč (Podiceps cristatus) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra) Lyska černá (Fulica atra)

Jeden takový kryt jsem měl postavený u hnízda ledňáčků , ale vzala mi ho voda. Teď už tam zase ptáci hnízdí a tak tam nechci oxidovat při stavbě nového krytu. Nedávno jsem fotil  zase volavky popelavé asi z 40m výšky, z vedlejšího stromu. Nehorší bylo dostat se na strom,tam se schovat aby mě nebylo vidět, k tomu jsem využil maskáčovou síť a pak  pozorovat celou kolonii byl opravdu zážitek.
  Mnohokrát jsou situace že prostě nelze kryt postavit ať už z důvodu nepřístupnosti nebo z důvodu nevhodného místa…prostě to nejde.V takové situaci jen projdu, letmo nafotím mladé v hnízdě a vzdám to, pokud mě ale hnízdo nebo druh zaujme,zvolím jinou asi pro ptáky nejšetrnější ale i pro mě nejpohodlnější možnost.  Postavím fotoaparát na stativ na zem nebo zavěsím na gorillapod na strom tak, aby fotoaparát mířil přímo na hnízdo, dobře ho zamaskuji a celé to odpálím dálkovou rádiovou spouští. Někdy používám i více fotoaparátů  z více úhlů nebo namířených na více míst, které odpálím stejně  jako ten jeden dálkovou spouští. Tady mám dvě možnosti, můžu odpálit všecky fotoaparáty buď to najednou, to když nastavím na všech stejnou frekvenci, nebo každý zvlášť když každá spoušť pojede na jiném kanálu. Nesmím ale zapomenout ke kterému fotoaparátu která spoušť patří. Pochopitelně co se týká nastavení fotoaparátu, je třeba ho  provést jako první věc a to co nejrychleji ať se kolem  hnízda nezdržuji dlouho. Horší je když se změní světelné podmínky nebo když  neodhadnu místo kam si pták sedne a potom ho nemám v záběru. Ale i na toto mám vychytávku . Na stativ postavím samonatáčecí hlavu kterou můžu dálkově ovládat nahoru a  dolu,no a u sebe na LCD monitoru vidím co fotím. Smůla je že v krátkém období kdy hnízdí většina ptáků se nedá být všude , prostě něco nafotím něco nechám na další rok… teda jestli to ještě najdu,nebo jasli se vrátí a jestli si vůbec vzpomenu.

Rybák obecný (Sterna hirundo) Rybák obecný (Sterna hirundo) Ledňáček říční (Alcedo atthis) Ledňáček říční (Alcedo atthis) Ledňáček říční (Alcedo atthis) Čáp bílý (Ciconia ciconia) Čáp bílý (Ciconia ciconia)

Při focení ptáků ani tak nevadí že fouká vítr od vás k němu, tak jak by to vadilo třeba při focení zvěře, o to víc se musíte maskovat aby vás nešlo vidět, proto že jejich zrak je víc než dobrý a to platí i o sluchu ptáků.

 Při hnízdění čím jsou ptáci větší tím se intenzita krmení zvětšuje, (u dravců se snižuje dostávají větší sousto a vydrží bez potravy déle, tak že  zase  krmení trvá dýl, i toto je fajn příležitost na focení ) tak že ptáci mají ,,plné ruce,, práce s tím aby ty svoje hladovce nakrmili, a nám se nabízí  lepší možnost zachytit zajímavý moment.

 Když jsem fotil ledňáčky tak jsem bral s sebou také dcerku nebo kluka. Pták dobře vidí že se mu někdo kolem hnízda pohybuje a že leze do krytu na který si  už  jakš takš zvykl, ale na štěstí neumí počítat.Tak že když jsem lezl do krytu  s dcerou, ale po chvilce jeden z nás kryt zas opustil a šel pryč,  pták mněl za to že vetřelec je pryč, a tak se k hnízdu hned vrátil. Ještě dobře že neumí počítat , ale  aj toto je diskutabilní naše Ara Ararauna co máme doma se ošidit nedá, mazaná jak pes.

 Když už půjdete fotit k hnízdu,určitě  né víc než ve dvou a  každopádně už vůbec celá parta jako na nějakou senzaci nebo do zoo. Zkuste trochu respektovat také soukromí těch zvířat, odměnou vám bude spousta krásných a zajímavých zážitků ale také fotografií. Někdy je  lepší  si celý terén kolem hnízda  obšlápnout vymyslet strategii kam  postavit kryt... přijít  ještě před svítáním a čekat na první aktivyty. Pozor né vždycky  spí dospělec  s mladými v hnízdě, obvykle alespoň jede sedí blýzko hnízda, tak  že  aby  jste se  potom nedivili že  vám z hnízda vyletěl a vy nevíte kdy. Já  si obvykle  dojdu  na místo už ráno ve 3-4 hodiny, v krytu  v klidu a pohodě dospím . Nebo si kryt postavím ještě večer, ten tam nechám přes noc a příjdu až ráno a do krytu tiše opatrně vklouznu. 


                                                                                                                                                     
Silvestr Szabó © 2008



 




 

 



 



 

 

 



přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

12.4.2010 16:26
katka
pochvala
mate to tu good
reagovat
14.1.2010 17:38
Dabelinka  web: http://dabelinka.blog.cz
Děkuji!!!
Děkuji moc pomohlo mi to do školy!!!
reagovat
2.12.2009 22:03
Libor  web: http://www.naturphotogallery.cz
clanek
Tak tenhle clanek je uzasnej ! Proste je znat, ze vis dokonale o cem pises.
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005